RAMAZANI NASIL İHYA EDELİM

forex bank öppettider farsta

see Ramazanla alakalı bazı özel davranışlarda bulunmak, kim bilir belki hayatımızın bundan sonraki bölümünde yeni bir ufuk açar. Bizi bir adım daha ihlasa yakınlaştı­rır. Büyük değişimler küçük hareketlerle başlar. Yeter ki, iyiye doğru gidişatımızda istikrarlı olalım. 

http://huntersneeds.net/rigaro/2824  1.  İşlerimizi biraz hafifleterek Ramazan’a girmeliyiz. Yıllık izinlerimizi bu aya denk düşürmeliyiz. Yapamıyorsak ağır işleri öne almalıyız veya sonraya bırakma­lıyız.

http://halilbalim.com/?frimol=paginas-de-citas-en-internet&3de=75 Zihnen kendimizi on bir ayın kirlerinden arındırmaya inandırmalıyız. Hayatımıza yeni bir açılım getirece­ğimize kendimizi ikna etmeliyiz. 

mujeres solteras judias  2.  Ramazan ayı Kur’ân ayıdır; bu ayda meali ile beraber en az bir ha­tim indirmeliyiz. Bu ayda baştan sona anlamaya gayret ederek okunan Kur’ân’la bir yıllık muhasebe de yapmış oluruz.

http://yuktung.com.my/esnew/1422  3.  Beş vakit namazları; ilmine, ahlakına güvendiğimiz imamların arkasında camilerde kılmalıyız. Bunu yapamıyorsak evde veya işyerlerimizde cemaatle kılmalıyız.

rencontres ecologie die  4.  Teravih namazlarını mümkünse hatimle eksiksiz kılmalıyız.

follow link  5.  Evlerimizde mümkün mertebe yakın akrabaya, komşulara, ahbaplara ve tanıdığımız fakirlere iftarlar vermeliyiz. Debdebeli- şaşaalı iftarlardan kaçınmalıyız. Ayrıca imkan dahilinde evde hane halkıyla iftar etme­liyiz. Yatsı ve teravihi ailece camiye giderek kılmalıyız. Kadınların evde kılmaları daha uygundur.

agence rencontre femme est  6.  Gücümüzü zorlayarak infakta bulunmalıyız. Rasulullah cömertti, bu aydaki cömertliği iki katına çıkardı, biz de onu örnek alalım ve her gün belli bir sadaka ve­relim.

 7.  Bu ayda az konuşalım, çok amel işleyelim. Daha çok Kur’ân konuşsun bu ayda biz dinleyelim.

 8.  Dualarımızı bu ayda çoğaltalım. Duanın gücüne inanalım, anne-babamız, kendimiz, çocuklarımız, tanı­dıklarımız için dua edelim. Helal rızık için, afetlerden korunmak için Allah’a yalvaralım ve acziyetimizi arz edelim. Tüm Müslümanlara ve insanlığa dua edelim. Dünyanın dörtbir yanında fiili mücadele veren kardeşle­rimiz için özel dualar edelim. Onlara zafer nasip etmesi ve hak yoldan sapmamaları için Allah’a yalvaralım.

 9.  Televizyonu bu ayda izlemeyelim. Ramazan adına düzenlenen magazin tipi programlara asla pirim vermeyelim.

 10.  Bir ay boyunca her gün bir  ayet ve bir hadis-i şerif ezberleyelim.

 11.  Beğenmediğimiz huylardan birini bu ayda terk edelim. Mesela sigarayı bırakalım.

 12.  Ramazan’ın son on gününe özel itina gösterelim. Kadir gecesi için özel hazırlık yapalım, sünnete uygun olarak son on günde daha fazla ibadet edelim. Tefekkür­de bulunalım.

 13.  Camilerde itikafa girelim.

 14. Kin gütmeyelim. Kırgınlıkları ve dargınlıkları gi­derelim.

 15. Kızmayalım, bize sataşan olursa oruçluyuz deyip geçelim. Bilhassa sigara içenler daha temkinli olsunlar hane halklarına eziyet etmesinler.

 16. Ramazan ayı uyuyarak geçirilecek bir ay değildir. Ha­reketli ve bereketli bir aydır. Biz de bedenimizi biraz yoralım ve sevap kazanalım. Malayani söz ve boş davra­nışlardan uzaklaşalım.

17. Olumsuzlukları bu ayda konuşmayalım. Hep olumlu şeyler konuşalım. Değerlendirme adına gıybet ve dedikodu etmekten kaçınalım. Bir aylık kazancımızı heder etmeyelim.

18. Sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı bu ayda arttı­ralım. Bunu yaparken nefsimizi ve aile efradımızı ihmal etmeyelim.

19. Ramazan boyu elde ettiklerimizi ‘bayram sevin­ciyle’ pekiştirelim. Bayrama hazırlık yapalım, neşeli ve sevinçli bir bayram geçirelim. Yeni elbiseler giyinelim, lükse kaçmadan ailece bayramlıklar alalım. Her aile bir gariban aileyi giydirsin.

 20. Bir ay boyu kazandıklarımızı Ramazan eğlence­lerine kaptırmayalım. Böylelerini engelleyelim. Ramazan bitti, oruç ve namaz da bitti anlayışına şiddetle karşı çıkalım ve bunun tedbirlerini alalım. Ayrıca sıla-ı rahimde bulunalım ve büyükleri zi­yaret edelim. Evlerine gidip hayır dualarını alalım.

https://theburgerhunter.com/vitolois/7915 Kazım Sağlam