RAMAZAN VE TAKVA

rencontres ecologie die Evet Ramazan Orucu Hicretin İkinci Senesinde, Şaban Ayının Kalan Son İkinci Gecesi Olan Pazartesi Gecesinde Farz Kılınmıştır. Arapçada ( Ramda ) Kelimesi Güneşte Yanmış Toprak Anlamına Gelir. Ramazan Orucuda Genelde Aşırı Sıcakta Tutulduğu Boğazları Kurutup Harareti Artırdığı İçin Bu İsmi Kullanmıştır.
Yüce Allah Yeryüzündeki Adaletidir Her Sene 10 Gün Geriye Giderek Her Bölgenin Yazın Ve Kışın Oruç Tutmasını Sağlamaktadır.Belli Bir Ay Deseydi O Bölge Hep Sıcakta Veya Soğukta Tutacaktı.
Tabiî Ki Dünyada Bu Sıcak Meşakatili Orucu Tutanlar, Ahretteki Sıcaklıktan Ateşten Uzaklaştırılacaktır.
Ebu Hureyre Ra Gelen Rivayete Göre Peygamber As Şöyle Buyuruyor…. Kim Allah Rızası İçin Bir Gün Oruç Tutarsa, Allah O Bir Günkü Oruca Karşılık O Kimsenin Yüzünü Yetmiş Yıl Cehennem Ateşinden Uzaklaştırır. (Nesai)
Ve Yine Oruç Kıyamet Gününde Sahibine Şefaat Eder. Abdullah B.Ömer Ra Dan Gelen Rivayete Göre Peygamber As Şöyle Buyurdu… Oruç Ve Kuranı Kerim Kıyamet Günü Kula Şefaat Eder. Oruç Şöyle Der; Ey Rabbim Gündüz Bu Kulu Yemekten Ve Şehvetten Men Ettim,Ona Şefaat Etmeme İzin Ver. Kuranı Kerimde Şöyle Der;(Ey Rabbim) Bu Kulunu Uykudan Men Ettim,Ona Şefaat Etmeme Bana İzin Ver.Böylece Her İkiside Şefaat Ederler. (Ahmet) Rabbim Bizi Şefaatlarına Nail Eylesin.
Ramazan Ayı İnsanların Hidayet Bulmaları İçin Kendisinde Kuran İndirilen Mubarek Bir Aydır.İşte Bu Ayda Oruc Rabbimiz Tarafından Farz Kılınmıştır. Rabbimiz Kuranı Kerimde
Şehru Ramedanellezi Unzile Fi Hil Kuranu Hudellinnasi Ve Beyine Tim Minel Hude Vel Furkan
Ramazan Ayı; Öyle Bir Aydır Ki, İnsanlara Doğru Yolu Gösteren, Hak İle Batılı Ayıran Kur’an, O Ayda İndirilmiştir. Sizden Her Kim Ayı Görürse Oruç Tutsun
Ve Hadislerde İse Nebi Sav ; ( İslam Beş Esas Üzerine Bina Edilmiştir: Allah”Tan Başka İlah Olmadığına Ve Muhammed”İn O”Nun Kulu Ve Elçisi Olduguna Şehadet Etmek, Namaz Kılmak, Zekatı Vermen, Kabe”Ye Haccetmek, Ramazan Orucu Tutmak.(Buhari, İman 1; Müslim, İman 22 )
Evet Ramazan Ayı Kuranı Kerim Ve Hadisi Şeriflerde Övgüyle Bahsedilen Aydır. Nitekim Kuranı Kerim Bu Ayda İnmiştir. Kadir Suresinde
1. Doğrusu Biz, Onu (Kurân'ı) Kadir Gecesinde İndirdik
2. Kadr Gecesinin Ne Olduğunu Bilir Misin Sen?
3. Kadr (Kadir) Gecesi; Bin Aydan Daha Hayırlıdır.
Kim Kadr Gecesini Îmân Ve İhlâsla İbâdet Ederek Geçirirse, Geçmiş Günâhları Bağışlanır.
Ey İman Edenler! Oruç Sizden Önce Gelip Geçmiş Ümmetlere Farz Kılındığı Gibi Size De Farz Kılındı. Umulur Ki Korunursunuz.
Bizden Önceki Topluluklara Kendilerine Peygamber Gelmiş Nebi Gelmiş Topluluklara Orucu Farz Kıldığı Gibi Ey Muhammet Ümmeti Sizede Orucu Farz Kıldım Denmektedir. Peki Niçin Leallekum Tettekun Buyuruyor Umulurki Takvaya Erersiniz, Takvaya Ulaşırsınız.
Ramazan Ayında Yaptığımız İbadetler Tuttuğumuz Oruçlar , Verilen Zekatlar,Teraviler Ve Zikirler Bir Nevi Bizi Takvaya Götürecek Olan Basamaklardır.
Öyleyse Takva Nedir Bizi Takvaya Götürecek Yollar Nelerdir Bunlar Üzerinde Durmamız Gerekiyor. Bakın Yüce Allah Cc Kuranı Kerimin 150 Ye Yakın Yerinde Takva Kelimesini Kullanıyor. Takva Demek Allahdan Hakkıyla Korkmak Demek, Hakkıyla Sakınmak Demektir
Evet Takva Büyük Günahlardan Kaçınmak, Aynı Zamanda Küçük Günahlarda Israrcı Olmadığın Zaman Geliyor.. Evet Takvada İlerleyen Mukarrebunlar Allaha Yaklaştırılanlar Vardırki Onlar Haram Olur Endişesiyle Helal Olan Şeyleride Terk Ederlerdi.
Abdullah İbni Mesut Diyorki Mümin Günahı Üzerine Devrilecek Büyük Bir Kaya Gibi Görür Münafık İse Burnunda Sinek Varmış Gibi Hareket Eder.
Yeri Geldiğinde Haramlar Bir Yana Şüpheli Şeylerdende Sakınmaktır.Hadisi Şerifte ;
( Helaller Belli Haramlarda Bellidir,İkisi Arasında Şüpheli Şeyler Vardırki Çok Kimseler Onları Bilmezler. Her Kim Şüpheli Şeylerden Sakınırsa Dinini Ve Irzını Kurtarmış Olur.Her Kimde Şüpheli Şeylerin İçine Dalarsa Harama Dalmış Olur. Böylesi Tıpkı İçine Girilmesi Yasak Edilen Koru Etrafında Davar Otlatan Çoban Gibidirki Sürüsünü O Koruya Düşürüp Otlatmak Tehlikesiyle Karşı Karşıyadır.Haberiniz Olsun Her Padişahın Bir Korusu Vardır. Bilinizki Allahın Cc Korusuda Haram Kıldığı Şeylerdir. Agah Olunuz Vücutta Öyle Bir Et Parçası Varki O Düzgün Olursa Bütün Vucud Düzgün Olur,O Bozuk Olursa Bütün Vucud Bozuk Olur. İşte O Kalptir. ( Buhari,Müslim İman 1/19
Evet Takva Bu Anlamda Kalpte Başlayan Azalarda Son Bulan Bir Yaşayıştır.
Evet Takva Nedir ;Hazreti Ömer, Übey Bin Ka'b'a Soruuyor:-Takva Nedir? Übeyy'in Cevabı Şöyle:
-Sen Hiç Dikenli Yolda Yürüdün Mü?-Evet.
-Ne Yaptın Yürürken?
-Paçalarımı Çemredim Ve Dikenlere Basmamak İçin Dikkatli Bir Şekilde Yürüdüm.
-İşte Takva Odur.Hz Peygamber As Buharide Geçen Bir Hadislerinde Kim İnanarak Sevabını Sırf Allahtan Cc Bekleyerek Ramazanı İhya Eder Orucu Hakkıyla Tutarsa Geçmiş Bütün Günahları Bağışlanır Buyuruyor.
Avet Oruç Bir Takvadır Cenabı Allah Onu Has Kullarının Kalplerine Yerleştirir. Cenabı Allah Bizleri Takva Sahibi Olan Kullarından Eylesin.Cenabı Allah Kendisinin Emir Ve Yasaklarına Her Zaman Riyayet Eden Kullarından Eylesin Ve Bütün Günahlarımızı Bağışlasın.

rencontre maroc gratuit Takvanın Çok Değişik Boyutları Vardır.Örneğin Dünya Hayatında Yaşamı Sürecinde Ölünceye Kadar Tek Gayesi Allahın Rızası Olduğunu Bilip Yaşaması Bir Müminin Takvalı Olduğuna İşarettir.
Ramazan ayı ise takvaya ulaşılacak basamaklardır bu fırsatı kaçırmamak lazım.

click here Peygamber As Buyurularki Eğer Sizler Ramazan Ayının İçindeki Mükafatları Bilmiş Olsaydınız, Allaha Duada Niyazda Bulunurdunuzki Her Ay Ramazan Olsun İsterdiniz Yani Yılın Tümünü Ramazan Olarak Geçirmek İsterdiniz Demekki Ne Kadar Gafiliz. Tabi Sevaplar Saklandığı İçin Bilemiyoruz

adana cuma sohbetleri

YAZANLARIMIZ


IMAGE
Minimanti denuderanno disenfiasse http://modernhomesleamington.co.uk/?id=13924 ritranquillaste antelunari. Rinserrerebbe malinconica 2- Ali KAÇAR
IMAGE
see 3- Kâzım SAĞLAM
IMAGE
see 6- Mustafa KAYA