SURİYE GEZİMİZİN ARDINDAN(2)

rencontres ecologie die Suriye’nin Türkiye sınırındaki kamplarına gitmek için yola çıktık, önce büyük bir alana gittik, sökülmüş çadırlar vardı. Burası birkaç gün önce binlerce insanın yaşadığı bir kampmış. Fakat zalim esedin uçaklarının bombalamasıyla kamp boşaltılmış. Sonra uzakta büyük bir çadır kent gördük. Orada otuz bin civarı insan yaşıyormuş. Birazdan başka bir kampa gittik. Kampın bulunduğu alan çamurla kaplanmıştı. Çok büyük dram vardı. Her çadırda 8-10 kişi kalıyordu. Savaşı en çok kadınlar hissediyordu. Yokluk, çaresizlik, perişanlık…
Buna rağmen gözlerde umut var, öfke var, inanç var…
Kampın girişinde 15-16 yaşındaki çocuklar bizi karşılıyor, ellerinde silahlar, bellerinde bıçaklar, gözlerinde umutlar ve dillerinde kahrolsun esed terennümleriyle.
İmreniyorum onlara… Aklıma ne geride bıraktığım ailem, ne aksamasından endişe ettiğim işim, ne de dünyalık hedeflerim geliyor.
Farklı bir kampa gidiyoruz. Çocuklar bizi karşılıyorlar. Bize mi öyle geliyor yoksa gerçekten mi öyle bilmiyorum ama çocukları özellikle kız çocukları çok güzel, çok tatlı, çok sevimli.
Birinin başını okşadım kızcağızın saçları banyo yapmamaktan diken gibi olmuş. Yanımızdan ayrılmıyorlar. Birisine baban nerede diye sordum. “O, öldü!” dedi.
Ama onlar çocuk, her zaman çocuk, her yerde çocuk, onlar savaşı oyuna çevirmişler.
Kızın birisini çok sevdim. Takribi 10-11 yaşlarındaydı. Yanımdan hiç ayrılmıyordu. Bana arkadaşlarını tanıtıyordu. Bana ezgi söyledi. Ayrılırken gözlerime bakıyordu. Bilmiyorum ama sanki beni de götür diyordu. Sanki gel desem hemen gelecekti. Diyemedim, diyemezdim ki zaten.
Ayrılırken yanıma geldi. Beni çok sevdiğini söyledi. Ben de onu çok sevmiştim. Günlerce aklımdan çıkmadı. Hala resmine bakıp onu düşünürüm.
Kamptan ayrılıyorduk fakat gönlümüz orada kalmıştı. Hepimizin kalbinden belki de aynı şeyler geçiyordu,
Rabbimize hamd olsun ki ölüm var…
Rabbimiz hamd olsun ki hesap var…
Rabbimize hamd olsun ki cehennem var…
Allah’ım beşşar esedi, ona destek verenleri kahreyle,
Mücahitlere, Müslümanlara zafer nasip eyle
İslam’ı layık olduğu yere taşı ve bunu bizim ellerimizle yap(ÂMİN)
(Diğer yazımız mücahitlerle alakalı olacaktır inşallah)

adana cuma sohbetleri

YAZANLARIMIZ


IMAGE
Minimanti denuderanno disenfiasse http://modernhomesleamington.co.uk/?id=13924 ritranquillaste antelunari. Rinserrerebbe malinconica 2- Ali KAÇAR
IMAGE
see 3- Kâzım SAĞLAM
IMAGE
see 6- Mustafa KAYA