BİZ BÖYLE OLMAMALIYDIK

rencontres ecologie die BİZ BÖYLE OLMAMALIYDIK

http://azortin.pl/?rtysa=opcje-binarne-godziny&5a1=d4 Ne oldu bize, niye böyle olduk?                                                                                          

http://oarcok.org/?mefrioes=site-de-rencontre-adolescent-toulon&a69=fe Yoksa davamızı mı unuttuk? Yoksa İslam devleti kuruldu da artık bize yapacak iş kalmadı mı? Yoksa dertlerimiz çözüldü, artık ağlayan Müslüman kalmadı da o yüzden mi bu kadar gevşedik, rahatladık?

Bize ne oldu?                                                                                                                      

 

Yoksa artık ağlayan analar yok mu? Ya da feryat eden çocuklar veya çaresiz babalar.

 

Yoksa Müslümanların esareti, ya da yapılan zulümler bitti mi? Yoksa âlem-i İslam huzurlu mu, yarına umutla, güvenle bakabiliyor muyuz?

Ne değişti? Şartlar mı, konjektür mü, küresel dünya mı?

Yoksa değişen bizler miyiz? Yoksa değişen dönüşen hedeflerimiz mi, hayallerimiz mi?

Olaylara bakışımız ve de olayları algılayışımız, Fetvalarımız niye değişti?

Hatırlıyorum. Çok uzak değil, 13-15 sene önce ayet ve hadislerden: Demokrasinin, laikliğin beşer ürünü olduğunu, Allah’ın dinine muhalif olduğunu, laikliğin, Allah’ı hiçbir işe karıştırmamak demek olduğunu öğrenmiştik. Demokrasinin; Hakk’ın ne dediğini umursamayıp, halkın çoğunluğuna göre hareket etmek demek olduğunu, hükmetmenin ancak âlemlerin Rabbi olan Allah azze ve celle’nin hakkı olduğunu öğrenmedik mi?

Peki ya şimdi…

Bazılarımız, demokrasi ile barışık, laiklik diye bir derdi kalmamış. Hatta halini ve fikrini koruyanlar geri kafalı olarak tasvir ediliyor, dünyayı okuyamıyorsunuz, konjektürü bilmiyorsunuz, siz hala oralarda mısınız, deniliyor.

Elhamdülillah biz hala oralardayız.

Rabbim bizi oralardan ayırmasın, canımızı oralardayken alsın inşallah.

Peki, oralarda olmayan, kalamayan kardeş ve de arkadaşlarımız, 15 sene öncesinden bugüne ne değişti.

Laiklik mi kaldırıldı, demokrasinin işlevi mi değişti? İktidarın değişmesiyle, imam hatiplerin orta kısmının tekrardan açılmasıyla her şey halloldu mu? Başörtüsünün kamuda serbest olmasıyla hedefe ulaşıldı mı? Verilen mücadelenin sonucu bu olmamalıydı.

Yoksa imam hatiplerin açılması, türbanın serbest olması bize İslam devletini unutturdu mu? Ya da daha kötüsü İslam devletinin bu yapılanlarla kurulduğunu mu zannettik?

Şimdi ne oldu. Rahat hayata alıştık, işimizden aşımızdan eşimizden korktuk, mazlumlara dua etmeyi bile unuttuk, hatta daha da ileri gittik.

Hatırlıyorum, Filistin diye bir davamız vardı. Dünyanın neresinde mazlum varsa biz onun yanındaydık. Yanında olmazsak bile dualarımızdaydılar. Dava ile yatar, dava ile kalkardık. Çünkü o zaman her şeyimiz davamızdı.

Hatırlıyorum bir zamanlar krediler haramdı, caiz olmazdı, belki domuz eti misaliydi, ölmek üzereyken ölmeyecek kadar yerdin. Şimdi şartlar değişti, kredinin adı değişti, kredi hayatımıza girdi.

Peki, ne oldu,

Ne olacaktı ki,

Uzun vade borçlandık. Borçlanınca köleleştik, başımıza iş gelir diye korktuk, kartlarım borçlarım ne olur diye gölgemizden korkmaya başladık.

Kendi kendimizi kandırdık, aldattık, dünyaya daldık, kendimize fetvalar bulduk, fetva verecek hocalar bulduk.

Hatırlıyorum, eskiden bir adamı davaya nasıl kazandırırız diye hesaplar yapardık. Şimdi kart borcumu nasıl öderim diye hesaplar yapıyoruz.

Hatırlıyorum, ders halkamızı nasıl büyütürüz diye derde düşerdik, şimdi işimizi nasıl büyütürümüzün hesabını yapıyoruz.

Eskiden ibadetlere âşık ve zikirsiz bir zaman geçirdiğimizde hüzünlenir ağlardık. Şimdi doğalgazsız evde oturmaz, eskiyen arabamıza binmez olduk.

Namazlarımızda huşu vardı, rüyalarımız da davamız vardı, Peygamber vardı, sahabe vardı, şimdi gecemizde gündüzümüzde iş, para, borç, kredi kartından başka bir şey kalmadı.

Ee ne demişler; Kişinin fikri neyse zikri de o olur.

Mücahitlikten mütahitliğe soyunduk, haftada bir iki dersle vicdanımızı rahatlatır olduk.

Eskiden slogan Müslüman vardı şimdi slogan atmaktan bile korkar olduk.

Peki, nereye geldik,

Yılgın, bitkin, korkak, pısırık Müslüman tablosu.

Lafım kimseye değil, ben kendimi konuşuyorum, kendimi görüyorum, kendimi biliyorum.

Ve Rabbime niyaz ediyorum,

Y Rab, beni ehlimi neslimi ve tüm kardeşlerimi ıslah eyle, bize dava şuuru bahşeyle, bizi affeyle, bize merhamet eyle, nasıl kulluktan razı isen öyle kulluk yapmayı bize lütfeyle, bizleri dünyaya dalıp da dinini, imanını, davasını unutan bedbahtlardan eyleme…

Âmin velhamdülillehi rabbil alemin…

adana cuma sohbetleri

YAZANLARIMIZ


IMAGE
Minimanti denuderanno disenfiasse http://modernhomesleamington.co.uk/?id=13924 ritranquillaste antelunari. Rinserrerebbe malinconica 2- Ali KAÇAR
IMAGE
see 3- Kâzım SAĞLAM
IMAGE
see 6- Mustafa KAYA