NEREDEN NEREYE

http://web-impressions.net/fister/1605 https://theburgerhunter.com/vitolois/7915 NEREDEN NEREYE

comment faire de nouvelles rencontres sur facebook         ALLAH anıldığı zaman kalplerinin titrediği, ayet ve hadislerle büyüyen, hayatın anlam kazandığı, insanın kadın ya da erkek olarak tarihin en şanslı insanları oldukları, vahiyle dirilen, kur’an ve sünneti hayatın merkezine yerleştiren, ilahi vahyi kendilerine kandil yapıp ışıklandırdığı yolda yürüyen, doğru yaptığı hiçbir işten dolayı kınayıcının kınamasından korkmayan ve çekinmeyen, niyet ettiği hiç bir hayırdan nefisinin kendilerini alıkoymadığı,  bir vakit namazlarının dahi kazaya kalmasını ölmek gibi değerlendiren, imandan sonra imansızlığı ateşe atılmak gibi ızdırap veren bir durum addeden, peygamberin yaptığı ya da söylediği bir işi yapmadığı zaman kalpleri daralan, zikirsiz bir dünyayı nefes alınmayacak kadar bayağı bir yer gibi hisseden, iyiliğin emredilmeden yapıldığı, kötülüğün yasaklanmadan son bulduğu, zamanın adı asrısaadettir.

        O devir, her türlü iyiliğin insanları mutlu ettiği, herkes tarafından destek gördüğü, el ile dil ile önünün açılıp yaygınlaşmasının sağlandığı bir zaman dilimiydi. ALLAH’IN huzuruna bir tek namazı dahi kazaya kalmış bir kul olarak çıkmak istemeyen, bulunan en küçük zaman diliminin dahi ibadet edilerek değerlendirildiği, kısacık bir anın bile zikirsiz tesbihsiz geçirilmediği, normal bir iş ya da meşgale anında bile dilin ALLAH’I andığı, hayatın her anında ibadetin ön planda tutulduğu bir zaman diliminden günümüze evrildik.   

       Anlayışsızlığın, ilimsizliğin, heva ve hevesin peşinden gidildiği bir zaman dilimini yaşamaktayız. İbadet anlayışı değişip tamamen şekilden ibaret kalmıştır. Nafilelerde, bayram, cenaze, teravih namazlarında,  belli gün ve gecelerde dolup taşan mescitler adeta normal vakitlerde cemaate hasret kalmaktadır.  Kılsan da olur kılmasan da olur seviyesine gerileyen, her türlü aktiviteden sonraya bırakılabilen, belli bir yaşa gelinceye kadar kılmasan da olur anlayışının kabul görmeye başladığı, sen daha küçüksün, ileride kılarsın şekline bürünen, içi boşaltılan bir aktivite haline getirilmiştir. Namaz kıldığında aslında jimnastik yapmış olursun, vücudun sıhhat bulur, kireçlenmeyi önler gibi ruhsuz bir ibadet anlayışı halini almıştır. Namaz kılarken ALLAH’A kul olan ama namazdan hemen sonra ibadet ettiği ALLAH’IN haram kıldığı her türlü fiili rahatlıkla işleyebilen hatta savunabilen bir duruma gelinmiştir.

       Bu tarz hastalıklar bütün ibadet anlayışlarına sirayet etmiştir. On bir ayın sultanı olan ramazan ayının  harcama çılgınlığına dönüştürüldüğü, oruç tut sıhhat bul sloganı ile zinde kalmak için aç kalınması gereken bir zaman dilimi yakalanmış, önce zindeliğin korunması anlayışının hâkim olduğu, bu arada ALLAH’IN emrini de yerine getirmiş olmak anlayışının empoze edildiği bir duruma gerilenmiştir. Bir ay boyunca diyetisyenlerin büyük rol aldığı, her yaş ve toplum kademesine reçeteler sunan programların revaç bulduğu anlayışlar hâkim olmuştur.     

     İbadetlerin ve amaçlarının ciddi şekilde sorgulandığı bir toplumun yetiştirilmesini amaç edinen programlar hayata geçirilmekte, her türlü ibadet ve emirlerin alay ve eğlence konusu yapıldığı program ve de yapımların izlenmesi ya da takip edilmesi sağlanmaktadır. Gayri İslami olan ne varsa tepki verilmesi gerekirken; adeta yaşayan cesetler halini almış olan topluluklar gibi tepkiyi aklından bile geçirmeyen, bilakis böylelerinin örnek alınıp takip edildiği, hak taraftarlarına karşı savunan bireyler hali alınmıştır. Katiline âşık olanlar gibi biçare halimiz var bu gün. Onlara benzemenin yasaklanmasına rağmen benzemeye çalışmanın sonucunda dumura uğrayan duygularla iyiliğin kötülük sayıldığı bir tezatlaşmaya düşmüş durumdayız. ALLAH’A kulluk için her şeyini feda edebilen bir toplumdan, dünyada daha fazla kalmak ve de rahat yaşamak için gerekirse ALLAH’A kulluğun dahi bırakılabileceği bir toplum durumuna recat söz konusudur.

    Biz bu değildik dostlar. Bizim önümüzde saadetin tek adresi olan, vaat edilen cennet var. Değişim iyiliğe doğruysa evet ama kötülüğe doğruysa yönümüzü bir kez daha kontrol etmeli değil miyiz?

adana cuma sohbetleri

YAZANLARIMIZ


IMAGE
Minimanti denuderanno disenfiasse http://modernhomesleamington.co.uk/?id=13924 ritranquillaste antelunari. Rinserrerebbe malinconica 1- M.Beşir ERYARSOY
IMAGE
see 2- Ali KAÇAR
IMAGE
forex bank öppettider farsta 3- Kâzım SAĞLAM
IMAGE
see 5- Serkan ÇAYCI
IMAGE
mujeres solteras judias 8-Serdar GÜRBEY